Sběr vzorků v rámci kampaně Hrr na mor II v roce 2019 byl ukončen. Další vzorky už do akreditované laboratoře VÚVč Dol neposílejte!
Důležité upozornění! Při převzetí vzorků zkontrolujte, zda jsou vzorky od včelařů označeny řádně vyplněným kampaňovým štítkem. U vzorků bez tohoto označení hrozí, že nebudou zařazeny do bezplatného vyšetření v rámci kampaně Hrr na mor.Při zpracování vzorků postupujte obdobně, jako při přípravě vzorků zimní měli pro vyšetření na varroázu.
Nejsnadněji připravíte hromadnou žádanku na vyšetření v CISu, druhou možností je zpracování žádanky ve formuláři VÚVč Dol, do ní ale budete muset jednotlivé včelaře doplňovat ručně.
- V CISu na stránce Stanoviště si pod záložkou Nová žádost o vyšetření připravíte novou žádanku:
- do kolonky Laboratoř zadejte „Dol – Výzkumný ústav včelařský“
- zatrhněte „Mor“ u volby Vyšetření
- do kolonky Typ vyšetření na mor zadejte „MVP Hrr na mor“
- Kliknutím na políčko před jménem včelaře vyberete ty včelaře, od nichž jste dostali vzorky na vyšetření.
- Zkontrolujte, zda se kontaktní údaje včelaře zadané v CISu shodují s údaji uvedenými na štítku a případně je v CISu aktualizujte
- V řádku příslušného včelaře zatrhněte volbu „mor“, vyplňte podle skutečnosti počet vzorků a případně počty včelstev na vzorek, bude-li vzorků více
- Až budete mít zadány všechny včelaře, jejichž jména najdete v CISu, Žádanku uložte a pak si ji vytiskněte.
- Nepracujete-li s CISem nebo nenajdete-li v CISu jméno včelaře, který na Vaše Sběrné místo odevzdal vzorek, nezbyde Vám nic jiného, než vyplnit Žádanku, kterou si můžete stáhnout zde.
- Po vytvoření Žádanky do štítků na vzorcích dopište permanentním fixem pořadová čísla, která vygeneroval CIS nebo nebo která jste přidělili jednotlivým vzorkům v ručně vyplněné Žádance.
- Žádá-li včelař o zaslání individuálního protokolu (v kolonce Protokol na štítku je napsáno „ANO“), označte příslušný záznam v Žádance symbolem IP, nejlépe červeným fixem.
- Žádanku přiložte ke vzorkům, vše dobře zabalte, aby se vzorky nepomíchaly nebo dokonce neotevřely, a odešlete nebo osobně odvezte do VÚVč Dol.
- Současně s fyzickým odesláním vzorků se Žádankou na vyšetření odešlete také Žádanku v elektronické verzi. Pokud jste ji zpracovali v CISu, stačí odkliknout zelené tlačítko „Odeslat žádost do laboratoře“. Pokud jste zpracovávali Žádanku v Excelu, soubor uložte a odešlete e-mailem na adresu beedol@beedol.cz.
Po vyšetření vzorků Vám přijdou zpět výsledky na adresu uvedenou v Žádance.
Včelaři, kteří budou v Žádance označeni symbolem IP a na štítku v kolonce Protokol budou mít „ANO“, pak dostanou individuální protokol spolu s fakturou s příplatkem za individuální protokol ve výši 100,- Kč přímo na jejich adresu.
Včelaři s pozitivním výsledkem vyšetření budou kontaktováni neprodleně po zjištění podezření na nákazu písemně a telefonicky prostřednictvím Poradny MVP.
Ostatní včelaři dostanou oznámení o negativním výsledku vyšetření formou děkovného dopisu za účast v kampani e-mailem a poštou.
Kampaň prevence moru včelího plodu ve Středočeském kraji
Hrr na mor II finančně podporuje
Dobrý den,prosím o zdeleni částky za rozbor včelího moru.
Děkuji s pozdravem Talandova
Dobrý den paní Talandová.
Vyšetření vzorků odevzdaných prostřednictvím Sběrných míst v rámci kampaně Hrr na mor II je pro včelaře i pro Sběrná místa zdarma. Pouze včelaři, kteří budou chtít zaslat Individuální protokol o vyšetření včelstev na MVP zaplatí poplatek 100,- Kč za administraci Individuálního protokolu.
Rosťa Ovčarik
hlavní koordinátor kampaně Hrr na mor